Marketing v Twistu – díl 1. – 43 588

Obrázek

V pondělí 21.10.2019 jsme uvedli na Polský trh appku s kartou. Velký krok pro Twisto, protože jsme po 16 měsících po vstupu do Polska spustili náš klíčový produkt, který má rozhodnout o našem budoucím úspěchu. Zároveň jsme vstoupili na největší trh v CEE, takže náš potenciální trh se rázem zpětinásobil z 10 milionů lidí v Česku na 50 (ČR + PL). Což je důležitá informace (nejen) z pohledu (budoucích) investorů, protože čím větší trh, tím větší příležitost, tím větší potenciální zisk, tím víc jsou ochotni investovat na vyšší valuaci (což je důležité pro nás a pro současné investory). Příští rok k Polsku přibyde další země, zvažujeme varianty v i mimo CEE, ale určitě koukáme na země 20 milionů obyvatel a více.

Start se povedl, zvládli jsme skvěle PR, talže o nás vyšlo kolem 400 mediálních výstupů, což se okamžitě otočilo do čísel a v podstatě hned první měsíc v polsku (byť kampaň začla až od 21.10.), byl větší než jakýkoli měsíc před tím v Česku. Zkrátka velká země je velká země. 🙂

Spuštění karty v Polsku byl zároveň náš dosud největší projekt a také zkouška pro firmu samotnou. Nejen z pohledu IT, ale také z právního pohledu (regulace), produktového (konkurence), komunikačního, ale především HR. Když jsme o Polsku začali přemýšlet, bylo nás možná 30. Všichni jsme seděli v jedné kanceláři v Praze. Když jsme kartu konečně spustili, bylo nás už více než 120 ve 3 kancelářích – kromě Prahy ještě ve Varšavě a Bratislavě. Ostatně, tenhle blog píšu v letadle na cestě z Varšavy do Prahy. Jen za říjen a listopad k nám nastoupí dalších skoro 20 lidí. Už ani neznám všechny jménem a pravidelně každý měsíc tipuju, jestli nové tváře, které jsem zrovna potkal na chodbě, jsou noví kolegové, klienti, kteří si k nám občas přijdou osobně pro kartu nebo třeba dodavatelé.

Jisté je, že to je úplně jiné Twisto než to bylo před 2 lety. Transformace firmy byla a je bolestivý proces, který zdaleka ne každý nese dobře, ale je to extrémně důležité. Firma se mění, aby přežila a až si tou transformací projde, bude silnější. Za poslední rok jsme také výrazně změnili strukturu. Loni touhle dobou jsme společně s Michalem a našimi investory usoudili, že nastal čas začít přivádět do firmy seniorní posily. Zkušené manažery z velkých firem, kteří už dříve šli podobnou cestou jako my teď a pomůžou nám tuhle etapu zvládnout. Vytvořili jsme novou pozici Chief Growth Officer, která zastřešuje produkt, sales, marketing a customer care. Takže jsem si vlastně přivedl do firmy svoji šéfku. 🙂 Musel jsem na začátku potlačit ego, což byla zajímavá zkouška.. 🙂 Ale funguje to dobře. Máme lepší procesy, pravidla, plánování. Díky tomu jsem se mohl soustředit na posílení marketingového teamu v Praze a vybudování nového teamu ve Varšavě. Každý týden teď pendluju mezi Prahou a Varšavou a baví mě to. Každý trh je jiný a nedovedu si představit řídit Polsko na dálku z Prahy. Byť jsme oba národy slovanské, tak rozdíly v mentalitě jsou obrovské. Také ve stavu trhu, naší pozici na něm, ale třeba i v tom, z jakých kanálů typicky zákazníci chodí a na co slyší. Takže doslova platí: “Think globally, act locally.“ Zároveň ale zkušennosti z jedné země jsou částečně přenosné do druhé a díky tomu jako Twisto získáváme paralelně dvojí know-how v jednom čase, což je super efektivní. 🙂

A jak se nám daří? V říjnu se do Twista registrovalo 43 588 lidí. Ne všichni nahráli všechny potřebné podklady, ne všechny jsme schválili, ale je to rekordní měsíc. Je to hodně nebo málo? Z mého pohledu málo, protože vidím ten obrovský potenciál, který se nám otevírá v Polsku, i další prostor pro růst v Česku, protože ještě netěžíme všechny kanály naplno. Ale je dobré se občas zastavit a podívat se věci trochu z odstupu. Když totiž srovnám letošní říjen s říjnem před 4 lety, tak v kontextu toho mi výsledek dělá velkou radost. V říjnu 2016 jsme nalákali 1598 lidí, což znamená, že letošní říjen je 27x větší než ten před 4 roky. A mezitím jsou meziroční růsty v řádech stovek procent ve všech parametrech – noví zákazníci, růst objemu transakcí, obratu firmy i příjmů. Velký dík patří především všem lidem v teamu, nemají to jednoduché, tlak a stres je fakt velký, ale jsou skvělí a je to vidět na výsledcích. Takže 🙌.

V dalších dílech tohoto postu se p(o)ustím (haha vtípek 🙂) víc do hloubky – radosti a strasti budování marketing teamu z “one man show” na 20+ lidí ve 2 zemích, jak jsme postupovali při stavění značky, aby fungovala mezinárodně i lokálně, moje největší aha momenty z marketingu FinTech služby, apod. Pokud vás něco zajímá konkrétně, napište mi na lukas.janousek@gmail.com.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.